Tropický koktejl z Etiopie

Kód: 294
0 Kč 0 Kč bez DPH
Vyprodáno
Mletí
Možnosti doručení

Prodej byl ukončen 

Těžko popsat komplexnost této kávy, kterou importér obodoval neskutečnými 89 body! Nazvali jsme ji tropický koktejl, protože v chuti se snoubí mango, marakuja, borůvky, švestky a další ovoce, doplněné medovou sladkostí. Káva také vyniká malinkými zrny, která jsou ale napumpovaná hromadou chuti. Naprosto vyjímečná etiopská káva, rozhodně stojí za vyzkoušení!

Detailní informace

4 roky na trhu
Pražíme pro vás
už čtyři roky skvělou kávu
Dodání
Doprava zdarma
při objednávce nad 1000 Kč/43 euro
Dárek zdarma
Dárek zdarma
při objednávce víc jak 2 kg kávy
Odesílání do 48 hodin
Odesíláme do 48 hodin
od objednání kamkoliv

Detailní popis produktu

Více detailů o této kávě poskytneme během dalších dnů.

Farma: Duwancho
Oblast: Vesnice Keramo, Bensa
Odrůda: Mnoho různých, tzv. „heirloom“
Nadm. výška: 2100-2200 m n. m.
Importér: Falcon Specialty
Grade: 1

Duwancho je ovoce, které se vyskytuje v oblasti Keramo, Sidama. Tato káva je mikrolotem z oblasti Keramo a její původní název „Duwancho“ získala díky jejímu neuvěřitelně ovocnému chuťovému profilu.

Na produkci tohoto lotu přispělo 279 členských farmářů Daye Bensa z oblasti vesnice Keramo. Stejně jako u mnoha jiných mikrolotů společnosti Daye Bensa se jedná o malou a omezenou produkci, která umožňuje v tomto případě skutečně upřednostnit kvalitu před objemem.

Jakmile je káva přijata na mycí stanici, je roztříděna podle kvality a hustoty. Od zralých třešní se oddělí plovoucí nedozrálé třešně. Zralé třešně se poté přesunou na africké vyvýšené postele a suší se 13-15 dní. Káva se na nich otáčí každých 15 minut, aby se zajistilo rovnoměrné sušení, což vede k identické kvalitě v rámci celého lotu.

Tento lot k nám přichází ve spolupráci s vývozcem Daye Bensa. Společnost Daye Bensa je do značné míry komunitně zaměřený podnik, který se snaží poskytovat farmářům dodatečné bonusové platby na základě objemu, kterým přispívají do svých staničních mikrolotů, a rok co rok odměňuje své farmáře za konzistentní objem i kvalitu.

Vysledovatelnost je při produkci mikrolotů nesmírně důležitá. Evidenční kniha je pečlivě vedena a oddělení jednotlivých lotů je klíčem k zajištění nejvyšší úrovně kvality. Při příjmu jsou kávové třešně odděleny podle jednotlivých vesnic, káva je pak držena odděleně po celou dobu sušení, zpracování a skladování. Na štítcích jsou uvedena data dodání, název farmy, číslo šarže a další podrobnosti týkající se konkrétního lotu. Provozují také program pro pěstitele, který zemědělcům poskytuje kromě poplatku za sklizeň i platbu mimo sezónu, a aktivně pracují na zlepšení životní situace a úrovně farmářů v oblasti přístupu ke zdravotní péči, veřejných služeb, vzdělávání a dopravní infrastruktury. Kromě toho Daye Bensa spolupracuje s řediteli škol ve vesnicích v okolí farem a poskytuje žákům základní školní pomůcky.


Káva v Etiopii

Etiopie je výjimečný a složitý origin, pravděpodobně ten nejsložitější. Je to také rozmanitý a rozptýlený pracovní prostor. Člověk musí investovat spoustu času do cestování, cuppingů a výzkumu, aby shromáždil všemožné střípky informací a pokusil se pochopit etiopský kávový průmysl prostřednictvím její kultury, historie, geografie, ekonomiky a politiky.

Káva je pro Etiopii natolik důležitá, že sama o sobě podporuje obchodní bilanci země s více než 100 miliony obyvatel. Je hlavním zdrojem devizových příjmů, přičemž v roce 2018 dosáhl její prodej rekordních 917 milionů dolarů. Kromě toho se odhaduje, že na produkci kávy je přímo životně závislých 15 milionů lidí.

Vzhledem k tomu, že etiopská ekonomika je vysoce závislá na dovozu, je její obchodní bilance trvale záporná, to znamená, že ve fiskální i soukromé pokladně je stálý deficit dolarů. Z tohoto důvodu je do kávového průmyslu zapojeno mnoho subjektů, které s ním nesouvisejí, a mnoho dalších, které se k němu chtějí připojit. Přibližně 40 % vývozní ceny se ztrácí v rukou zbytečných zprostředkovatelů, v procesu výroby a logistiky.

Od roku 2017 je v Etiopii povolen přímý prodej kávy dovozcům prostřednictvím mycích stanic. Dříve se vše muselo obchodovat prostřednictvím Etiopské komoditní burzy (ECX). ECX je obdobou nairobské burzy kávy, ale je neefektivní a špatně organizovaná. Míchají se v ní různé šarže káv z velkých produkčních oblastí, a proto se obecně ztrácí nebo zhoršuje sledovatelnost a kvalita.

90 % etiopské kávy produkují drobní farmáři, kteří dodávají své třešně do mycích stanic, jež jsou nejblíže jejich farmám. Tyto mycí stanice jsou organizovány dvěma způsoby, buď je nakupují soukromí zástupci, nebo jsou sdruženy v družstvech. Soukromí agenti jsou vývozci a družstva jsou opět sdružena ve svazech, které fungují jako „zastřešující“ organizace a poskytují podporu v důležitých oblastech marketingu, výroby, financování a logistické podpory.

Odrůdy a „Heirloom“

Podle slovníku Cambridge má slovo „heirloom“ následující významy:

  1.  cenný předmět, který starší členové rodiny předávají mladším členům stejné rodiny po mnoho let
  2.  ovoce, rostlina nebo semeno druhu, které existuje již mnoho let

Odrůda „Heirloom“ je odrůda rostlin, která má historii dědictví v rámci rodiny nebo komunity, podobně jako se dědí šperky nebo nábytek. Z makrobotanického hlediska musí být odrůda Heirloom otevřeně opylována. Druh kávovníku Arabica je samosprašná plodina, a proto z koncepčního hlediska „Heirloom“ nelze použít pro kávovníky druhu Arabica. V kávovém průmyslu se v Etiopii používá slovo „Heirloom“ jako obecný termín k popisu odrůdy nebo skupiny neznámých pěstovaných odrůd určitého lotu, farmy nebo oblasti, kde byly tyto kávovníky v průběhu let vysazeny a předávány z producenta na producenta.

Od té doby, co po celém světě začalo sílit hnutí kolem výběrové kávy, byla také čím dál důležitější dohledatelnost a přístup k informacím. Přestože Jimma Agricultural Research Center (JARC) pracuje od 70. let na výzkumu a vývoji nových odrůd, importéři měli omezený přístup k informacím, aby dokázali popsat odrůdy káv, které z Etiopie kupovali. Dnes díky profesionálům jako Getu Bekele a dalším, kteří studují jak divoké, tak po desetiletí pěstované odrůdy Etiopie, můžeme rozeznat a odlišit dvě velké skupiny etiopských odrůd kávy: regionální odrůdy a odrůdy vylepšené JARC.

Můžeme říci, že existuje 6 000 až 10 000 regionálních odrůd a JARC vyvinul kolem 60 vylepšených odrůd, které byly distribuovány mezi pěstitele kávy po celé zemi. Tyto vylepšené odrůdy řeší problémy s CBD (Coffee Berry Disease, nemoc kávových třešní, která je prozatím exkluzivní pro Afriku), rzí, výslednou kvalitou a výnosem a dnes jsou široce používány ve všech oblastech pěstování kávy v Etiopii. 

Každý kávový region v Etiopii má dnes zcela specifický soubor vylepšených odrůd a regionálních odrůd, přizpůsobených jedinečným podmínkám každé oblasti.

Pražíme kávu 3x týdně, takže se k vám dostane vždy čerstvě upražená. Pražíme vlastní kávu už od roku 2019 v Silůvkách na Moravě.

Doplňkové parametry

Kategorie: Káva
Hmotnost: 0.5 kg
Druh: 100% arabica
Země původu: Etiopie
? Pražení: Střední (espresso), Světlé (filtr)
Zpracování: naturální
Chuťový profil: Hořká čokoláda, Borůvky, Marakuja, Med, Mango
5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
Nevyplňujte toto pole:
5
PS Avatar autora | 16.2.2024
bravurně vývážená káva pro ty, co je pro ně Marakuja už moc ovocná.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole: