Acidita neboli kyselost u kávy

Kávové třešně

Lidé se hrozně bojí kyselých káv. Tento strach nám přijde tak trošku neopodstatněný a vlastně ani nevíme, kde se vzal. Možná je to tím, že jste dostali někde špatně udělanou kávu, kdy káva opravdu může chutnat jako kyselá, protože je takzvaně podextrahovaná – nejsou vylouhovány všechny aromatické látky.

Na druhou stranu je nutné říci, že káva je ovoce. Káva, kterou pijete je vlastně upražená pecka kávové třešně. Na obrázku níže uvidíte jak vypadá trs kávových třešní.

Jako tedy každá klasická třešeň či ovoce je i káva více či méně kyselá. Jak moc záleží na:

  • zemi a půdě, kde roste, vliv má také nadmořská výška a druh kávovníku
  • zpracování kávy po sběru
  • tmavosti pražení
kávové třešně
Kávové třešně

Země a původ kávy

Stejně jako u vína záleží velice na tom, kde káva rostla. Kávy rostoucí v nízkých polohách kolem 1000 m n. m. nestihnou načerpat ze země tolik živin jako kávy rostoucí ve vyšších polohách a tudíž celkový chuťový profil je chudší, s tím v zásadě jde ruku v ruce i acidita. Proto brazilské kávy mají v zásadě nižší aciditu, protože rostou kolem 1000 m n. m.

Dále záleží na druhu kávovníku, arabica má bohatší chuťový profil než robusta, v arabice proto v zásadě bude vyšší acidita. Dále se ještě káva dělí na odrůdy, opět jako u vína, a opět každá odrůda ma jinou chuť. To znamená, že arabica odrůdy caturra z Kolumbie bude chutnat jinak než arabica odrůdy caturra například z Hondurasu. Stejně tak dvě odlišné odrůdy, třeba caturra a typica, pěstované na stejné farmě, budou chutnat každá trochu jinak.

Zpracování kávy po sběru

kávové třešně

Nejčastější druhy zpracování kávy jsou metoda promytá a pak metoda suchá (naturálně zpracovaná). Kávy zpracované promytou metodou mají v zásadě vyšší aciditu než naturálně zpracované kávy. O zpracování kávy napíšeme v budoucnu další článek, protože jde o obsáhlé téma.

Tmavost pražení

ukázka tmavosti pražení

Čím světleji je káva upražená, tím více acidity v ní zůstane. Kávy upražené pro změnu velice tmavě nemají prakticky žádnou aciditu.

My pražíme naše espresso kávy na střední stupeň, tudíž něco mezi. Chceme, aby byl v chuti kávy zachován její původ a zároveň, aby nebyla pitelná pouze na filtr = všechny druhy přípravy kromě espressa. Příprava kávy na espresso stroji totiž má tendence z kávy vytáhnout kyselé tóny, pokud se káva nepřipraví správně. A naopak příprava na filtr v kávě aciditu utlumí.
Nyní nabízíme už i kávy pražené na filtr, to znamená světleji, nabízíme toto pražení pouze u výběrových káv, protože mají bohatý chuťový profil, který díky světlému pražení vynikne.

Acidita – ano nebo ne?

Je tedy vůbec dobré mít kávu s aciditou nebo ne? My ji zbožňujeme, protože dělá výslednou kávu živou, zábavnou, díky aciditě má káva několik chuťových úrovní! Je to jako když si dáte opravdu zralou meruňku, bude sladká jako hrom, ale zároveň bude mít trošičku kyselosti, která sladkost ještě trochu podtrhne.
Ne nadarmo se také do cukroví dáva krapet citrónové šťávy nebo kůry, aby těsto tato špetka kyselosti posunula ještě o úroveň výše.
Možná to také má někdo jako s vínem, do suchého červeného se musíte jednoduše propít 

Káva obsahuje několik různých kyselin – citronovou, chlorogenovou, jablečnou, fosforečnou a snad i nějaké další. Podle toho, která v dané kávě převládá bude také různá acidita. Například větší množství kyseliny citronové způsobí kyselost, která vynikne okamžitě po napití, ovšem rychle zmizí. Jiné kyseliny pro změnu například způsobí, že se kyselost objeví na jazyku až za pár vteřin a zůstane v ústech déle.

Jak vidíte, je hodně faktorů, které aciditu v kávě ovlivní. Zkuste se schválně k aciditě v kávě postavit jako k pozitivní věci, uvidíte, že nebudete litovat. Otevře se vám úplně nový svět a je moc zábavný!

Úplně na konec pro vás máme doporučení několika káv z našeho sortimentu, co mají rozhodně zajímavou aciditu, každá svým vlastním způsobem!.

Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina
Costa Rica Solis Cordero Rwanda Nyakizu Kolumbie Luz Marina