Publikováno Napsat komentář

Káva z Brazílie – proč je tak oblíbená a něco o ní

Kávové třešně

Brazilská káva vždy měla a má své jméno. Je to takový prototyp kávové chuti, i přesto, že kávová kolébka je na úplně jiném světadílu. Proč to tak je? O tom si dnes něco povíme.

Brazílie je celosvětově největším producentem kávy. Vyprodukuje ročně cca 2,6 milionu tun kávy, což je přibližně třetina veškeré kávové produkce na světě. To už je pořádný balík kávy 🙂 Samozřejmě pokud jí vyprodukuje tolik, tak se nutně musí také někde použít. Obrovské množství se jí spotřebuje doma v Brazílii, dokonce se už v Brazílie vypije více kávy než ve Spojených státech. Plus se káva pak samozřejmě exportuje také do všech možných koutů světa.
Pro zajímavost z celkového množství exportované kávy dělá instantní káva 10 až 20 procent. Přitom 3/4 produkce instantní kávy mají na svědomí pouze 4 brazilské firmy. Zatímco zrnkovou či mletou kávu produkuje více než 1000 různých firem.
Co se týče arabiky a robusty, tak Brazílie produkuje asi z 80 % arabiku a zbylých 20 % připadá na robustu.

Proč je brazilská káva tak oblíbená

Za oblíbenost kávy z Brazílie může především její chuťový profil, který má zpravidla minimální aciditu a jde hodně do hořké čokolády, oříšků nebo nugátu. Je to zároveň z toho důvodu, že se v zásadě tato káva pěstuje trošku níže, než je obvyklé, již kolem 1000 metrů nad mořem. Tím pádem nedokáže do sebe do uzrátí natáhnout tolik minerálů a látek, které by rozvinuly komplexnější chuťové tóny.
Z toho důvodu jsou také brazilské kávy používané s takovou oblibou do základů kávových směsí, dodají kávě čokoládovou chuť a hořkost a pak se případně doladí kávou, která ma nějakou ovocitost nebo květinové aroma atd. Samozřejmě jsou zde vyjímky z tohoto brazilského čokoládového profilu, primárně ze segmentu výběrových káv, které by vás určitě dokázaly překvapit svou ovocností 🙂

Nicméně nutno dodat, že taková Brazílie São Silvestre je naše úplně nejprodávanější káva na eshopu roku 2021, pravděpodobně právě díky chuti, která jde do čokolády a krásně vynikne jak v mléku, tak černá. Pochází z regionu Minas Gerais, ve kterém se vypěstuje polovina veškeré brazilské kávy.
Trošku jemnější variantou je naše Brazílie Cerrado, která je chtělo by se říct takovou začátečnickou kávou, jemná, do čokoládky, s naprosto minimální aciditou.

Zdroj dat: https://en.wikipedia.org/wiki/Coffee_production_in_Brazil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *